close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 7 listopada 2017

  W niedzielę 5 listopada na cmentarzu Wellshill oraz w kościele St. John Baptist w Perth miały miejsce obchody Dnia Pamięci (Service of Remembrance).

   

  Zdjęcia: tom duda / freshmintstudio.com

   

  Cmentarz Wellshill – Polscy żołnierze

  Szacuje się, że do marca 1944 r. prawie 200 tys. polskich żołnierzy walczyło pod dowództwem brytyjskim. Odznaczyli się oni walecznością na lądzie, w powietrzu i na morzu, a statki i załogi polskiej marynarki handlowej zapewniły wsparcie kluczowym alianckim konwojom.

  We wrześniu 1940 r. władze polskie w Szkocji poprosiły o wydzielone i poświęcone miejsce na cmentarzu na pochówek dla swoich żołnierzy. Wybór padł na cmentarz Wellshill, ze względu na fakt, iż liczne odziały polskie stacjonowały w Perthshire. W chwili obecnej połowa wszystkich polskich grobów wojennych w Szkocji, z których najwcześniejszy pochodzi z listopada 1940 r., a ostatni z października 1947 r. znajduje się na tym cmentarzu. Wiele z tych 381 mogił to groby żołnierzy, którzy zmarli już po zakończeniu wojny, gdyż polskie jednostki wojskowe nie zostały oficjalnie rozwiązane aż do lipca 1948 r., a Polski Korpus Przysposobienia i Rozmieszczenia funkcjonował do 1949 roku.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: