close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 18 września 2017

  W przeddzień rocznicy Bitwy o Anglię, Belfast oraz miasto Lisburn w Irlandii Północnej uczciły pamięć pilotów Polskich Sił Zbrojnych, uczestników zwycięstwa 15 września 1940 roku.

   

  W przedpremierowym pokazie wyprodukowanego w USA filmu Sławomir Cioka "Spitfire: Historia Alexa Herbsta" wzięli udział liczni przedstawiciele lokalnych władz, w tym reprezentanci Rodziny Królewskiej, zastępca burmistrza miasta Lisburn, piloci, dowódcy i kadeci RAF-u. Polskie władze reprezentawał Tomasz Tadla, polski Konsul z Edynburga oraz Jerome Mullen Honorowy Konsul RP w Irlandii Północnej. Na widowni znaleźli się także reprezentanci Polonii oraz liczni przedstawiciele lokalnej społeczności.

   

  Irlandia Północna pamięta o tym, że polskie Dywizjony RAF-u: 303 i 315 w trakcie wojny stacjonowały w bazie Ballyhalbert. 15 pilotów zginęło tu w trakcie wojny nie w walce, ale w powtarzających się wypadkach w czasie złej pogody i w okolicach gór. Ofiar mogłoby być więcej, gdyby nie Alex Herbst - bohater filmu pokazywanego w historycznym hangarze RAF-u w Lisburn, na dawnym lotnisku Long Kesh. Widzowie usłyszeli po raz pierwszy o niebezpiecznej akcji ratowania od pewnej śmierci 11-osobowej załogi amerykańskiego liberatora tuż na wybrzeżem Irlandii.

   

  Również po raz pierwszy i to nawet oficerowie RAF-u usłyszeli o losie polskich pilotów po wojnie. Powtarzali, że nie mieli świadomości tego, jak władze Wielkiej Brytanii potraktowały naszych bohaterów w obliczu sytuacji, w której ci nie mogli bezpiecznie wrócić do Polski będącej już pod panowaniem komunistów.

   

   

  Spitfire: Historia Alexa Herbsta opowiada o całym jego życiu ze szczególnym uwzględnieniem okresu II Wojny światowej. Film został ukończony tuż przed śmiercia bohatera w maju tego roku. Zdaniem obecnego na pokazie reżysera Sławomira Cioka najważniejsze w filmie pokazanie było dramatycznego przebiegu wojny oczami polskiego pilota, który nawet w ciężkich warunkach zachował pogodę ducha i nietuzinkowe poczucie humory. "Cieszę się, że wodzowie reprezentujacy zróżnicowane środowiska zaakceptowali takie ujęcie tematu i historii, która jest również częścia dziedzictwa Irlandii Północnej".

   

  Gospodarzem wieczoru był Paul Clark - prezenter wiadomości UTV. Z mini recitalem wystąpiła Katy Carr, brytyjsko-polska artystka, uważana za Ambasadorkę polskie kultury w Wielkiej Brytanii, której twórczość zainspirowana jest losami polskich bohaterów II Wojny Światowej. Katy zaprezwntowała utwory z albumów Paszport i Polonia.

   

  Imprezę zorganizował edukacyjny projekt historyczny "For Your Freedom and Ours, korzystając z gościny Ulster Aviation Society. 

   

  Informacja prasowa

  Tagi: news

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: