close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • PRAWA OBYWATELI PAŃSTW CZŁONKOWSKICH UE W WIELKIEJ BRYTANII PO BREXICIE

 • Do czasu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej (najpóźniej 31.10.2019) Państwa prawa się nie zmienią.
   

   

  Po 29.03.2019 r. każdy obywatel UE mieszkający na stałe w Wielkiej Brytanii, będzie musiał zarejestrować się w systemie elektronicznym i uzyskać tzw. status osoby osiedlonej (settled status). Ten obowiązek będzie dotyczył wszystkich niebędących obywatelami brytyjskimi, niezależnie od posiadanego obecnie statusu, również rezydentów.

   

  Negocjacje Wielkiej Brytanii z Unią Europejską zakończyły się w dn. 25 listopada 2018 r. politycznym  zatwierdzeniem przez obie strony Umowy wyjścia, która musi jeszcze zostać zatwierdzona przez parlament brytyjski i Parlament Europejski. Poniższe informacje opierają się na Umowie oraz wyjaśnieniach Home Office:

   

  • System legalizacji pobytu przeznaczony dla wszystkich grup użytkowników został uruchomiony z końcem marca 2019 r. Na rejestrowanie się w systemie będą mieli Państwo czas do końca czerwca 2021 roku.

    

  • System jest zarządzany przez brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych (Home Office). Ambasady państw Unii Europejskiej (w tym Polski) nie będą w ten proces włączone.

    

  • Sugerujemy składanie wniosków jak najszybciej. Da to Państwu czas na ewentualne odwołanie się od decyzji w przypadku odmowy przyznania statusu.

    

  • Warunkiem otrzymania nowego statusu (settled status) będzie posiadanie co najmniej 5-letniego okresu pobytu w Wielkiej Brytanii w momencie złożenia wniosku.

    

  • Status tymczasowy (pre-settled status) zostanie przyznany wszystkim tym, którzy przebywają w Wielkiej Brytanii krócej niż 5 lat. Po osiągnięciu wymaganych 5 lat konieczne będzie ponowne przejście rejestracji celem uzyskania stałego statusu osiedlonego.

   

  • Złożenie odpowiedniego wniosku jest bezpłatne.

    

  • Obywatele UE, którzy przed wyjściem UK z UE uzyskali status stałego rezydenta (i otrzymali Permanent Residence Card), będą mogli złożyć wniosek bezpłatnie i na uproszczonych zasadach.

    

  • Brytyjski rząd zapowiada, że obywatele UE, którzy rozpoczęli studia w Wielkiej Brytanii przed wyjściem z UE, będą objęci dotychczasowymi zasadami, również w kwestii czesnego.

  Jeżeli uzyskacie Państwo status osoby osiedlonej, zachowacie  większość obecnych praw (m.in. możliwość pracy bez konieczności zezwolenia, dostęp do świadczeń społecznych, nauki, prowadzenia działalności gospodarczej). Swoje prawa zachowają także te osoby, które będą musiały zaczekać do osiągnięcia 5 lat pobytu żeby złożyć wniosek o status osoby osiedlonej.

   

  W przypadku wyjścia Wielkiej Brytanii z UE bez umowy

   

  Home Office opublikował nowe zasady, które będą obowiązywać w przypadku wyjścia z UE bez umowy:

  https://www.gov.uk/government/publications/no-deal-immigration-arrangements-for-eu-citizens-moving-to-the-uk-after-brexit/no-deal-immigration-arrangements-for-eu-citizens-arriving-after-brexit

   

   

  Wg powyższej informacji w przypadku wyjścia z UE bez umowy, system rejestracji i uzyskiwania statusu osiedlonego opracowany przez Home Office zostanie utrzymany – obywatele UE mieszkający tu do dnia wyjścia Wielkiej Brytanii z UE będą mogli aplikować o ten status. Obywatele UE będą mieli czas na aplikowanie do 31.12.2020 r. Od 1.01.2021 r. w życie wejdzie w życie nowy system imigracyjny. UWAGA - w ciągu roku 2020 dowody osobiste mogą nie wystarczyć do wjazdu do Wielkiej Brytanii -  władze brytyjskie zapewniają, że o zmianie tej i konieczności posiadania paszportu poinformują z odpowiednim wyprzedzeniem. Prosimy o zwracanie uwagi na tę informację. Dodatkowo zasygnalizowano surowsze kontrole dot. przeszłości kryminalnej.

   

  Dodatkowe źródła informacji:

   

  Brytyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych uruchomiło stronę internetową z informacjami dla obywateli UE w związku z brexitem (osoby zainteresowane otrzymywaniem aktualnych informacji mogą zarejestrować tam swój adres email).

   

  Komisja Europejska przygotowała informację w języku polskim dla obywateli UE w przypadku wyjścia bez umowy.

   

  Komisja Europejska prowadzi stronę, na której możnba uzyskać więcej informacji.

   

  Burmistrz Londynu uruchomił specjalny serwis informacyjny także w języku polskim.

   

  Dowiedz się więcej o tym, jakie będą Twoje prawa po brexit i jak zadbać o swój status z filmu:

   

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: