close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 19 września 2018

  Grupa złożona ze środowisk imigranckich, organizacji pozarządowych i prawników połączyła siły, by dotrzeć do obywateli UE w Szkocji z informacją na temat ich praw przed Brexitem i po nim. Po serii udanych wydarzeń na wiosnę 2018 roku, wolontariusze z grupy “EU Citizens Rights Project -- Scotland” wyruszają do nowych szkockich miast.

  Spotkania obywateli UE i specjalistów ds. Brexitu odbędą się w Livingston, Dundee, Perth i Ayr. Dodatkowo w Edynburgu planowana jest sesja w języku polskim, a w Glasgow - w rumuńskim i słowackim. Po prezentacjach na temat przebiegu negocjacji w sprawie Brexitu oraz składania podań o “status osoby osiedlonej”, publiczność będzie miała okazję do zadania własnych pytań. System składania podań o “status osoby osiedlonej” ma być uruchomiony jeszcze przed końcem 2018 roku.

   

  Celem wolontariuszy jest dotarcie z informacją o prawach obywateli UE przed Brexitem i po nim do ponad 200 tys. unijnych imigrantów w Szkocji. Za inicjatywą stoi Mark Lazarowicz, prawnik zajmujący się prawem unijnym i imigracyjnym oraz były parlamentarzysta w Westminster. W ramach projektu powstały wielojęzyczne ulotki na temat Brexitu, dostępne także po polsku.

   

  Jak mówi Lazarowicz: “Mimo że UK i EU doszły do wstępnego porozumienia co do praw obywateli UE, wciąż można mieć wiele wątpliwości, jak to będzie wyglądać w praktyce. Jeśli rząd Wielkiej Brytanii dotrzyma ogłoszonych już terminów, to urzędnicy będą musieli zarejestrować nawet 3,6 mln obywateli UE w mniej niż 3 lata, rozpatrując ponad 3,7 tys. podań dziennie. Oznacza to, że Home Office [brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych] może mieć problem ze skomplikowanymi, nietypowymi przypadkami. W dodatku spora liczba obywateli UE oraz ich pracodawców, ma pytania co będzie, jeśli ziści się scenariusz wyjścia z UE bez żadnej umowy”.

   

  “W najbliższych tygodniach powinna stopniowo już być otwierana rejestracja osób ubiegających się o status osoby osieldonej. Tymczasem obywatele UE wciąż potrzebują więcej informacji o Brexicie. Nasza grupa ekspertów, przy wsparciu lokalnych organizacji, ma na celu dotarcie do najbardziej potrzebujących członków społeczności, którzy w niektórych przypadkach mogą nie rozumieć, jak działa system” -- tłumaczy Dorota Peszkowska, koordynatorka projektu.

   

  Spotkania odbędą się 19 i 29 września (najpierw w Livingston, a potem w Dundee i Perth) oraz 1, 10 i 13 października (kolejno Edynburg, Glasgow i Ayr). Wśród mówców znajdą się prawnicy imigracyjni z renomowanej kancelarii Drummond Miller oraz adwokaci z organizacji Just Right Scotland, centrum prawniczym specjalizującym się w prawach człowieka. Projekt jest wspierany finansowo przez Biuro Komisji Europejskiej w Szkocji.


  Więcej informacji o projekcie można znaleźć na Facebooku: EU Citizens Rights Project - Scotland oraz na Twitterze: Citizens Rights Project.

   

   

  Informacja prasowa

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: