close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 7 listopada 2018

  W dniach 3-4 listopada br. w Edynburgu i Glasgow odbyły się uroczyste obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

  W dniu 3 listopada w Edynburgu miało miejsce odsłonięcie oraz przekazanie władzom miasta pomnika gen. Stanisława Maczka. Pomnik został odsłonięty na dziedzińcu przed budynkiem Urzędu Miasta przez Lady Fionę Fraser, wdowę po Lordzie Fraser of Carmyllie, który był inicjatorem kampanii na rzecz budowy rzeźby Generała oraz przez kpt. Zbigniewa Mieczkowskiego, byłego żołnierza 1. Dywizji Pancernej. Był to finał wieloletniej kampanii prowadzonej przez Trust i aktywnie wspieranej przez Konsulat Generalny RP w Edynburgu.

   

  Lady Fiona Fraser oraz kpt. Zbigniew Mieczkowski przy pomniku gen. Stanisława Maczka

   

   

  Pomnik, którego twórcą jest polski rzeźbiarz Bronisław Krzysztof przedstawia postać Generała siedzącego na ławce. Monument został usytuowany na dziedzińcu przed budynkiem Urzędu Miasta, tj. na Royal Mile - głównej ulicy w Edynburgu wiodącej od Zamku Edynburskiego do Parlamentu Szkockiego, tuż naprzeciwko katedry Św. Idziego. Ławeczka znajduje się w bliskim sąsiedztwie pomnika poświęconego ofiarom I i II Wojny Światowej, przy którym odbywają się wszystkie uroczystości upamiętniające poległych żołnierzy.

   

  Senator Maria Anna Anders, Ambasador RP w Londynie, prof. Arkady Rzegocki oraz rodzina gen. S. Maczka przy pomniku

   

   

  Inicjatorem kampanii na rzecz budowy pomnika był Lord Fraser of Carmyllie, który uczestniczył w pochówku Generała jako reprezentant rządu brytyjskiego. Ceremoniał pogrzebowy oraz honory z jakimi gen. Maczek został pochowany zainspirowały go do zainteresowania się postacią Generała i w efekcie doprowadziły do podjęcia decyzji o upamiętnieniu jego osoby. Nagła śmierć Lorda Frasera w 2013 roku, tuż po oficjalnym zaprezentowaniu planów dotyczących budowy, spowodowała wstrzymanie prac nad projektem. Kampania została wznowiona w 2015r. przez członków General Stanisław Maczek Memorial Trust.

  Z okazji tej uroczystości, tego dnia, w trzech najważniejszych punktach miasta (na Zamku Edynburskim, oraz przed wejściem i na budynku Urzędu Miasta) zawisły polskie flagi.

   

  Polska flaga na Edynburskim Zamku

   

   

  Polska flaga na Urzędzie Miasta w Edynburgu

   

   

  Tego samego dnia w Glasgow odbyły się harcerskie obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości połączone ze 100-leciem powstania Związku Harcerstwa Polskiego oraz szkockim Rokiem Młodzieży. Z tej okazji w kościele Św. Szymona w Glasgow (siedzibie Rektora Polskiej Misji Katolickiej w Szkocji) odbyła się uroczysta msza św. w intencji harcerzy, koncelebrowana przez biskupa Wiesława Lechowicza. Następnie harcerze, instruktorzy oraz władze ZHP z terenu całej Wielkiej Brytanii oraz goście z Polski wzięli udział
  w kominku harcerskim.

   

  Msza św. w kościele Św. Szymona w Glasgow koncelebrowana przez biskupa Wiesława Lechowicza

   

   

  Kominek harcerski w Glasgow

   

   

  W dniu 4 listopada w katolickiej katedrze Św. Marii w Edynburgu prof. Arkady Rzegocki, Ambasador RP w Londynie odsłonił tablicę pamiątkową ku czci przedstawicieli polskich władz państwowych, polskich dowódców, żołnierzy oraz osób cywilnych, którzy przez dziesięciolecia kultywowali ideę wolnej Polski na Wyspach Brytyjskich. Jest ona również podziękowaniem dla Szkotów za ich gościnność wobec Polaków.

   

  Odsłonięcie tablicy pamiątkowej w katedrze Św. Marii w Edynburgu przez Ambasadora RP w Londynie

   

   

   

  Tablica pamiątkowa została uroczyście odsłonięta w trakcie niedzielnej mszy świętej koncelebrowanej przez arcybiskupa Edynburga i St. Andrews Leo Williama Cushley oraz biskupa Wiesława Lechowicza, Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Dzięki zgodzie arcybiskupa Edynburga tablica została umieszczona w prestiżowym miejscu w  katedrze, która znajduje się w centralnym punkcie miasta i jest największym kościołem katolickim w mieście. Jest to pierwsze tego typu przedsięwzięcie, na które zgodziły się władze administracyjne katedry.­

  W katedrze znajdują się również relikwie patrona Szkocji, Św. Andrzeja, które odwiedzane są nie tylko przez osoby wierzące, ale również turystów z całego świata odwiedzających stolicę Szkocji.

   

   

  W trakcie mszy prof. A. Rzegocki odczytał list Pana Adama Kwiatkowskiego, Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, skierowany do organizatorów i uczestników uroczystości, a Senator Anna Maria Anders wręczyła pamiątkowy medal Senatu arcybiskupowi Leo Williamowi Cushley. Goście mieli również okazję zobaczyć wystawę poświęconą postaci Św. Jana Pawła II, która została zaprezentowana w katedrze w związku z czterdziestą rocznicą pontyfikatu Świętego Jana Pawła II.

   

   

  Film z uroczystości rocznicowych

   

  Celebrating centenary of Poland regaining its independence from freshmintstudio on Vimeo.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: