close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 19 lipca 2018

  Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w projekcie naukowym poświęconym dwujęzyczności.

  Jak fakt częstego używania angielskiego wpływa na rozumienie i mówienie po polsku? Jakie aspekty języka są najbardziej podatne na oddziaływanie drugiego języka? Czy krótkie wakacje w Polsce pozwolą osobie na co dzień posługującej się językiem obcym, wrócić do dawnej biegłości w języku ojczystym? Próbę odpowiedzi na te pytania podejmie grupa psychologów, psycholingwistów i językoznawców z trzech czołowych polskich uniwersytetów: Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

   

  Będą oni prowadzić przez kilka miesięcy poczynając od kwietnia br. badania na Polakach mieszkających w Edynburgu wpisujące się w szerszy nurt badań nad dwujęzycznością. 

   

  - Celem projektu jest lepsze zrozumienie funkcjonowania dwujęzycznego umysłu, a w szczególności tego, co dzieje się w mózgu w momencie, gdy doświadczamy intensywnego kontaktu z drugim językiem  – mówi dr hab. Zofia Wodniecka z Instytutu Psychologii UJ, kierownik zespołu badawczego i tłumaczy, że do badania zostanie wykorzystana m.in. metoda neuroobrazowania mózgu ERPs (rejestracja eletrycznej pracy mózgu) oraz metoda śledzenia ruchu gałek ocznych. Polscy naukowcy skorzystają z zaplecza badawczego University of Edinburgh, a także pomocy merytorycznej działającej przy UofE organizacji Bilingualism Matters kierowanej przez prof. Antonellę Sorace. Projekt badawczy „polski na emigracji” finansowany jest przez Narodowe Centrum Nauki w ramach programu Sonata Bis.

   

  Osoby chętne do wzięcia udziału w projekcie proszone są o wypełnienie krótkiej ankiety informacyjnej na stronie projektu polskinaemigracji.pl 

   

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: