close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 11 października 2018

  Jest nam niezmiernie miło poinformować, iż dzięki wytrwałości członków zarządu Maczek Trust oraz patronów, którzy wspierali zainicjowaną przez Lorda Frasera kampanię, pomnik gen. Maczka zostanie odsłonięty w roku obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, w dniu 3 listopada o godz. 14.00 na dziedzińcu Urzędu Miasta Edynburga.

  Zainteresowanych udziałem w wydarzeniu uprzejmie prosimy o rejestrację za pośrednictwem strony Eventbrite:

  https://www.eventbrite.co.uk/e/a-ceremony-of-unveiling-and-presentation-of-the-maczek-memorial-at-the-quadrangle-of-the-edinburgh-tickets-51283447171.

   

  Autorem projektu pomnika jest polski rzeźbiarz p. Bronisław Krzysztof.

   

  Miejsce, w którym stanie pomnik a które udostępnił Lord Provost Edynburga jest jednym z bardziej prestiżowych miejsc w stolicy Szkocji. Zabytkowy dziedziniec Urzędu Miasta Edynburga położony jest przy wiodącej od edynburskiego zamku do parlamentu Szkocji i Pałacu Holyrood ulicy Royal Mile, naprzeciwko Katedry Św. Idziego.

  Gen. Maczek siedząc na ławeczce na zabytkowym dziedzińcu Urzędu Miasta Edynburga, będzie patrzył na pomnik upamiętniający tych, którzy polegli na frontach I i II wojny światowej. W imieniu władz miasta na wydarzeniu obecny będzie Lord Provost Edynburga.

   

  Informacje praktyczne:

   

  Ze względu na inne uroczystości odbywające się na terenie City Chambers, wstęp na teren dziedzińca przed godziną 13.30 nie będzie możliwy. Uprzejmie prosimy o wzięcie pod uwagę tego faktu przy planowaniu podróży w sobotę.

  Będziemy bardzo wdzięczni za współpracę z harcerzami, którzy pokierują Państwem na miejscu uroczystości. Zaplanowano cztery punkty, w którym sprawdzane będą bilety, tak aby umożliwić sprawne wejście gości na teren dziedzińca.

   

  Uprzejmie informujemy, iż podczas odsłonięcia pomnika w pobliżu City Chambers zaplanowane jest inne wydarzenie – indyjskie święto świateł Diwali. Uroczysta procesja wyruszy z Royal Mile naprzeciwko City Chambers w stronę Mound o godz. 14.00. Podczas odsłonięcia nie będzie możliwości wjazdu na Royal Mile samochodami.

   

  Organizatorzy nie zapewniają miejsc parkingowych dla uczestników wydarzenia.

   

  Prosimy o okazanie biletu wygenerowanego przez Eventrbrite przy wejściu na dziedziniec przed Urzędem Miasta Edynburga.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: