close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 17 grudnia 2018

  11 grudnia 2018r. nowo odrestaurowana sala wykładowa w Western General Hospital w Edynburgu otrzymała nazwę Auli Paderewskiego. Zdjęcia: Barbara Ewa Ostrowska

  Uroczystość oficjalnie otworzyli p. Chris Stirling, dyrektor kompleksu szpitalnego oraz Konsul Generalny I. Truszkowski. W ramach wydarzenia prelekcję nt. polskiej historii oraz postaci I. J. Paderewskiego zaprezentował Dr Jacek Kwieciński a Dr Maria Dlugolecka-Graham MBE opowiedziała zgromadzonej na auli publiczności historię Polskiego Wydziału Lekarskiego, który w latach 1941-49 kształcił studentów medycyny na Uniwersytecie Edynburskim oraz historię szpitala im. Paderewskiego, który w okresie od 1941 do 1947 istniał na terenie Western General Hospital. Szpital działał niezależnie od Polskiego Wydziału Lekarskiego. Personel medyczny, który w dużej części wywodził się z Polskiego Wydziału Lekarskiego posiadał dostęp do łóżek chirurgicznych, pracowni radiologicznej oraz sali operacyjnej w głównym szpitalu. Pacjentami byli ranni i chorzy żołnierze polskich sił zbrojnych, jak również polscy cywile, którzy przybywali na leczenie z całej Wielkiej Brytanii. W 2010 Szpital Paderewskiego został wyburzony. W roku obchodów 100lecia odzyskania przez Polskę niepodległości postanowiono upamiętnić dawny szpital nazywając odnowioną salę wykładową Aulą Paderewskiego, co świadczy w dużej mierze o tym, iż pamięć o tej wojennej inicjatywie jest nadal żywa w świadomości szkockiego środowiska lekarskiego.

   

  Inicjatywa nazwania jednej z sal wykładowych Aulą Paderewskiego wyszła ze strony osób zaangażowanych w obchody 150lecia budowy zabytkowej wieży zegarowej (Clock Tower) w Western General Hospital.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: