close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • PRACA I POBYT W WIELKIEJ BRYTANII

 • Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland), to państwo położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania, Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Terytoriami zależnymi Wielkiej Brytanii są m. in.: Anguilla, Bermudy, Brytyjskie Terytorium Antarktyczne, Brytyjskie Terytorium Oceanu Indyjskiego, Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Kajmany, Falklandy oraz Gibraltar.

   

  Wielka Brytania jest członkiem‐założycielem Wspólnoty Narodów zrzeszającej byłe kolonie, dominia i inne posiadłości brytyjskie, wchodzi także w skład G8. Jest stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ posiadającym prawo weta. Jest również członkiem Unii Europejskiej. Wielka Brytania to jedno z głównych mocarstw obecnych czasów. Jej siły zbrojne stacjonują w 80 krajach świata (największe stałe garnizony są w Niemczech, na Cyprze, na Falklandach, w Gibraltarze i w Kanadzie). Wielka Brytania posiada również ok. 200 głowic atomowych. Kraj ten jest również zaliczany do najbardziej wpływowych w Unii Europejskiej.

   

  Wielka Brytania jest monarchią parlamentarną z rządem odpowiedzialnym przed parlamentem. Stolicą państwa jest Londyn. Obecnym monarchą brytyjskim jest królowa Elżbieta II, która zasiadła na tronie w 1952 i została koronowana w 1953. Dzisiaj jej funkcje są głównie ceremonialne, a rzeczywiste rządy spoczywają w rękach premiera. W ostatnich latach każdy z krajów, wchodzących w skład Wielkiej Brytanii poza Anglią, otrzymał własne organy rządowe, zajmujące się sprawami lokalnymi. System prawny Wielkiej Brytanii dzieli się na prawo ustawowe (statutowe) oraz prawo precedensowe (case lub common law). Pierwsze z nich składa się z aktów prawa stanowionego (ustaw, aktów wykonawczych). Z kolei prawo precedensowe stanowią wyroki sądowe wydane w dotychczasowych sprawach sądowych. Ponadto, w Wielkiej Brytanii nie ma konstytucji w sensie formalnym, tzn. brak aktu prawnego, uchwalanego przy zachowaniu nadzwyczajnej procedury legislacyjnej, jak i wymagającego do swej zmiany kwalifikowanej większości głosów.

   

  Na Wyspach obowiązuje ruch lewostronny. Językiem urzędowym jest język angielski. Wielką Brytanię zamieszkuje około 65,5 mln ludzi, w tym prawie 8.7 mln emigrantów, z czego szacuje się, że ok 1 mln stanowią Polacy i osoby polskiego pochodzenia pracujące sezonowo lub mieszkające tu na stałe.

   

  Zapraszamy do pobrania praktycznego poradnika MSZ dla obywateli polskich przyjeżdzających do pracy na terytorium Wielkiej Brytanii:

   

  http://www.msz.gov.pl/resource/c8f3ce36-8d42-4e13-90c8-faae388e4735:JCR 

   

   

  Praca w Wielkiej Brytanii: przewodnik po twoich prawach (Polish version):


  https://www.tuc.org.uk/pracawwielkiejbrytanii

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: