close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • RODZINA ZASTĘPCZA

 •  

  I TY MOŻESZ BYĆ RODZINĄ ZASTĘPCZĄ W WIELKIEJ BRYTANII

   

  Szanowni Państwo,

   

  Wielka Brytania jest jednym z tych krajów, w którym w okresie ostatnich 10 lat osiedliło się najwięcej Polaków. Według oficjalnych brytyjskich statystyk, pod koniec 2016 r. liczba polskich obywateli zamieszkałych w Wielkiej Brytanii przekroczyła 1 milion, w tym urodziło się ponad 22 tys. dzieci, których jeden z rodziców urodził się w Polsce. Wśród setek tysięcy Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii ok. 220 tysięcy to dzieci i młodzież poniżej 18 roku życia.

   

  W tak licznej grupie naszych rodaków zdarzają się niestety przypadki rodziców, którzy nie mogą zapewnić odpowiedniej opieki swoim dzieciom. Wobec narażenia dzieci na szkodę dochodzi do interwencji miejscowych służb socjalnych oraz ograniczenia rodzicom przez sąd władzy rodzicielskiej. W konsekwencji dzieci umieszczane są w rodzinach zastępczych.

   

  Powierzenie pieczy nad dzieckiem innym osobom jest rozwiązaniem szczególnym, które powinno być stosowane jedynie przejściowo. Celem takiego działania jest uzdrowienie sytuacji rodziny i jak najszybszy powrót dziecka pod opiekę swoich rodziców.

   

  W tym szczególnie trudnym okresie najistotniejszą sprawą dla dziecka jest stworzenie mu warunków dających jak największe poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa. Bardzo ważną sprawą jest również zachowania ciągłości jego wychowania, tożsamości etnicznej, religijnej, kulturowej i językowej.

   

  Zdanie to może być najlepiej spełnione, poprzez powierzenia pieczy nad dzieckiem osobom, które na co dzień żyją polską kulturą, czyli Polakom mieszkającym w Wielkiej Brytanii.

   

  W związku z tym Wydział Konsularny Ambasady RP w Londynie, wspólnie z Konsulatem Generalnym RP w Manchesterze, Konsulatem Generalnym RP w Edynburgu oraz Konsulatem Generalnym RP w Belfaście, zachęca wszystkie zainteresowane osoby do podejmowania roli rodziców zastępczych w Wielkiej Brytanii. Apelujemy do osób, które jako opiekunowie zastępczy mogą zaoferować przyjazny dom i opiekę dostosowaną do indywidualnych potrzeb dziecka.

   

   

  W Wielkiej Brytanii rekrutacją rodzin zastępczych zajmują się władze lokalne, organizacje charytatywne oraz niezależne agencje.

   

  Ogólne, podstawowe informacje dostępne są na brytyjskiej stronie rządowej

  https://www.gov.uk/foster-carers

   

  Osoby zainteresowane uzyskaniem szczegółowych informacji prosimy o kontakt mailowy z właściwym urzędem konsularnym:

   

  londyn.rodzina-zastepcza@msz.gov.pl (Wydział Konsularny Ambasady RP w Londynie)

   

  manchester.rodzina-zastepcza@msz.gov.pl (Konsulat Generalny RP w Manchesterze)

   

  edynburg.rodzina-zastepcza@msz.gov.pl (Konsulat Generalny RP w Edynburgu)

   

  belfast.rodzina-zastepcza@msz.gov.pl (Konsulat Generalny RP w Belfaście)

   

   

  Procedura rekrutacji rodziców zastępczych

   

  Często zadawane pytania

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: