close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • SZKOCKA KRATA

 •  

  Wojtek Memorial Tartan

   

  W dniu 18 października 2013 r. do Szkockiego Rejestru Tartanów wprowadzony został specjalny wzór tkaniny dedykowany polskiemu bohaterowi wojennemu. Tartan upamiętnia Wojtka (1942-1963), który był syryjskim niedźwiedziem znalezionym w Iranie i adoptowanym przez żołnierzy 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii II Korpusu Polskiego. Tartan oparty jest na zestawie barw reprezentujących księcia Roxburgha, którego tereny odwiedził ówcześnie Wojtek po przybyciu do Szkocji. Żywy czerwony kolor tartanu Roxburgh odzwierciedla również polską flagę ze względu na linie przypominające czerwono-białe wstążki żołnierzy, które kupowali je od miejscowych kobiet i przyszywali do mundurów w celu identyfikacji z Wojskiem Polskim. W projekcie nie zabrakło kolorów szkockiej flagi, co ma za zadanie reprezentować szczególne stosunki między Szkocją i Polską. Pozostałe kolory nawiązują do szkockiej natury, pustynnych ziem Bliskiego Wschodu, czy też brązowego futra niedźwiedzia. Tartan jest przeznaczony do użytku i wprowadzany na rynek za zgodą Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Edynburgu, bez którego zgody wzór tkaniny nie może być nigdzie użyty.

   

  W celu uzyskania szczegółowych informacji prosimy o kontakt z Prezesem Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Edynburgu, p. Markiem Straczyńskim: marekst@hotmail.com, tel. 07785523378.  

   

   

  Tartan Miasta Krakowa

   

  W 2017 roku odbył się konkurs współorganizowany przez miasta Kraków i Edynburg oraz Szkocko–Polskie Towarzystwo Kulturalne w celu wybrania krakowskiego tartanu, który zostałby również zarejestrowany w Szkockim Rejestrze Tartanów. Do konkursu wpłynęło 26 projektów na krakowski wzór szkockiej kraty. Projekty były oceniane przez urząd certyfikujący w Edynburgu, który do tych kwestii podchodzi wyjątkowo rygorystycznie. Po formalnej ocenie, pięć propozycji wzoru tartanu zostało przesłanych do Krakowa. Wybrany ostatecznie przez mieszkańców projekt tartanu autorstwa Alexa Imrie przywołuje równocześnie miasto i ducha Krakowa oraz trwałą przyjaźń z Edynburgiem i Szkocją. Został utkany w ostatniej tradycyjnej szkockiej tkalni, a sam proces produkcji został sfilmowany i przedstawiony podczas Festiwalu Szkockiej Kraty.

   

  Kraków to pierwsze polskie miasto, które posiada swój tartan. Układ jest celowo duży i ma za zadanie odzwierciedlać wymiary rynku Starego Miasta. Kolory są wybrane ze względu na ich znaczenie i nawiązują przede wszystkim do polskiej i szkockiej flagi narodowej.

   

  W celu uzyskania szczegółowych informacji prosimy o kontakt ze Szkocko-Polskim Towarzystwem Kulturalnym: https://www.scotpoles.co.uk/.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: